آموزش دستشویی سگ

آموزش دستشویی سگ به صورت کاملا ساده

آموزش دستشویی سگ

وقتی که شما یک سگو میارید خونتون اولین چیزی که لازمه بهش یاد بدید استفاده کردن از دستشوئی و آموزش ها‌ی خونگیه!
سگ های کوچیکی که شما به خونتون میارید از همون اول نیاز دارند تا آموزش های لازم رو ببینند ولی بعضی وقت ها شما سگ هایی رو به خونه میارید که کمی بزرگ تر هستند و از قبل یادگرفتن که به دستشویی بروند. با این حال حتی سگ های آموزش دیده هم نیاز دارند تا تمام چیزهایی که قبلا آموزش دیدند یبار دیگه براشون مرور شه
به طور کلی تمامی سگ ها نیاز به زمان دارند تا به محیط جدید عادت کنند بخصوص سگ هایی که مدت زیادی رو توی لونه ی خودشون گذروندند.
چیزی که تو زمان آموزش خیلی مهمه اینه که حتما از روش های مثبت مثل پاداش و جایزه استفاده کنید استفاده کردن از روش های مثبت علاوه بر اینکه یاعث ایجاد رابطه ی خوب با سگتون میشه سگ شمارو برای آموزش های بعدی هم آماده میکنه.
یادتون باشه کاملا طبیعیه که سگ شما توی چند هفته ی اول گاهی اوقات اشتباه کنه و به دستشویی نره اما خب شما باید کاملا صبور باشید چون سگ ها بعضی وقت ها جایی دستشویی میکنند که احساس امنیت کنند و ممکنه سگ شما روی فرش دستباف و گرونتون احساس امنیت کنه و از اون به عنوان دستشویی استفاده کنه یا از مبل هاتون که از چوب گردو ساخته شده و خیلی گرونه!!
بهتره که برای یه مدت کوتاه اسباب اساسیه گرون قیمتتون رو جمع کنید تا مطمئن شید سگتون به طور کامل اموزش دیده.
خب خب خب حالا شما میتونید با 6تا کاره بسیاااار ساده به سگتون استفاده کردن از دستشویی رو یاد بدین.

1- سگتون رو به طور منظم به بیرون از خونه ببرید

روز های اول هر یک ساعت به یک ساعت سگتون رو چند دقیقه به بیرون از خونه ببرید و ببینید که دستشویی میکنه یا نه این کار باعث میشه احتمال اینکه توی خونه دستشویی کنند کمتر بشه و همچنین یاد بگیرند جای مناسب برای دستشویی کردن کجاست. هربار که سگتون بیرون از خونه دستشویی میکنه بهش جایزه بدین این جایزه ها توی ذهن سگ شما تداعی میکنه که اگه بیرون از خونه به دستشویی بره جایزه میگیره. همینطور که سگ شما کم کم عادت میکنه به این کار شما میتونید بازه ی زمانی بیرون بردن سگتون رو بیشتر کنید مثلا هر 2 الی 3 ساعت بیرون ببریدش این روش میتونه هفته ها یا ماه ها طول بکشه و یادگیری سگون بستگی به نحوه انجام کار ها توسط شما و قابلیت یاد گیری سکتون داره.(آموزش دستشویی سگ)

 

2- علائمی که سگتون وقتی دستشویی داره از خودش نشون میدرو بشناسید

اینا یکسری از علائمی هستند که به طور کلی نشون میده سگ شما نیاز به دستشویی داره:
• اهسته و ممتد راه رفتن و به دور خودشون چرخیدن
• بسیار با دقت زمین را بوییدن
• رفتن به سمت در یا مکان هایی که ترجیح میدهند از آن استفاده کنند.
• ناله یا پارس کردن
• خم شدن روی زمین و چمپاده زدن
بطور کلی سگ ها وقتی نیاز به دستشویی دارند بیقرار میشن و معمولا شروع به بوییدن اطراف برای پیدا کردن مکانی که دراون راحت باشن میکنن به یادتون باشه سگ ها بعد از وعده ی غذاییشون، لحظه های پر هیجان مثل زمان بازی،بعد از مدت طولانی تنها بودن و بعد از چرت زدن حتما نیاز دارند که به دستشویی برن.

3-سگتون رو به مکان های تکراری ببرید

سعی کنید که سگتون رو به یه مکان کشخص و از یک مسیره مشخص ببرید
دری که سگه شما میخواد ازش بیرون بره باید کاملا مشخص باشه و تنها در توی اون محوطه باشه اینجوری وقتی سگ شما سمت در میره شما متوجه میشید که میخواد بره دستشویی

4- همراه سگتون برید بیرون

خیلی مهمه که هنگامه دستشویی رفتن با سگتون به بیرون از خونه برید
این برای سگ شما خوب است چون بعضی سگ ها بخصوص سگ هایی که از شلوغی میترسند محیط خارج از خانه را پر سر و صدا و مملو از بو های مختلف تلقی میکنن و ممکنه تنهایی بیرون رفتن براشون دشوار باشه سعی کنید وقتی با سگتون بیرون میرید مدتی صبر کنید تا با محیط اطراف آشنا بشه میتونید حتی سرتون رو به کتاب خواندن گرم کنید تا برای خودش بچرخد و با محیط آشنا شود همچنین میتونید از جایزه استفاده کنید تا این کار محیط خارج از خونرو هم براش محیط ارامش بخشی تداعی کنه. دفعه های اول مدت زمان بیشتری بیرون بایستید تا سگتون با محیط اشنا بشه اگر به داخل خونه برگشتید و هنوز سگتون دستشویی نکرده بود کاملا نسبت به علائم هوشیار باشید.

5- به قدم زدن و بازی ادامه دهیذ.

وقتی سگتون در محیط بیرون از خونه دستشویی میکنه بلافاصله برنگردید به داخل همونجا کمی قدم بزنید و با سگتون بازی کنید تا فکر نکنه توی اون مکان نمیتونه بازی کنه این کار باعث میشهخیلی زود تر به محیط بیرون عادت کنه و از اون محیط نترسه

6- کم کم زمان بیرون موندن رو کمتر کنید.

اگر بیرون رفتید و دیدید سگتون خیال نداره به دستشویی بره به داخل خانه برگردید. بعد از یه مدت روتین دستشویی رفتن سگتون دستتون میاد و دیگه نیاز ندارید مدت طولانی بیرون منتظر بمونید و توی این مرحله میتونید بجای اینکه توجهتون رو روی کمیت این کار بگذارید، روی کیفیت تمرکز کنید.
بطور کلی اگر شما فعالیت ها و زمان های نیاز سگتون به دستشوویرو جایی یادداشت کنید به شما کمک میکنه تا تشخیص دهید کی و چقدر باید سگتون رو برای دستشویی به بیرون ببرید.(آموزش دستشویی سگ)

 

چیکار کنیم اگه مچ سگ شیطونمونو حین دستشویی کردن توی خونه بگیریم؟

اگر سگتون درحال دستشویی کردن یا درحال اماده شدن واسه این کار بود سعی کنید با انرژی و هیجان انگیز اونو صدا کنید دعوتش کنید به بازی با اسباب بازی مورد علاقش و در همین حین با خودتون ببریدش به بیرون از خونه
چیزی خیلی خیلی مهمه اینه که به هیچوجه سگتون تنبیه نکنید یا سرش داد نزنید چون این کار ممکنه باعث بشه سگتون برای همیشه از خونه به عنوان دستشویی استفاده کنه یا ممکنه خیلی از شما بترسه و دیگه همراهتون بیرون از خونه نیاد یا حتی وقتی شما نیستید توی خونه دستشویی کنه. درسته که سگتون اشتباه کرده ولی حتما هنگامی که داره با شما به بیرون میاد اونو تشویق کنید تا توی ذهنش همیشه بخاطر داشته باشه که بیرون از خونه یک محیط مثبته.

چیکار کنیم اگه شیرینکاریه سگمونو(پوپوشو) تو خونه پیدا کردیم؟

اگر با این صحنه مواجه شدید اصلا سگتون رو تنبیه نکنید چون سگتون توانایی تشخیص اینکه تنبیه شما به دلیل دستشویی کردن داخل خونه است رو نداره و کم کم اعتمادش به شخص شما کمتر میشه.

محل شیرینکاریه سگمون رو چطوری تمیز کنیم؟

مهمه که خیلی تمیز جای شیرینکاریه سگمتونو تمیز کنید و مطمئن شید هیچ لکه ای باقی نمونده باشه یادتون باشه برای تمیز کردن به هیچوجه از مواذه شوینده ای که امونیک دارن استفاده نکنید چون ادرار سگ امونیاک دارد و باقی موندن بوی امونیاک باعث میشه سگتون ترغیب بشه که توی همون محل کارشو تکرار کنه چون این روش تقریبا حکم نشانه گذاری برای گ هارو داره.

 

چیکار کنیم اگه سگمون با وجود آموزش های کامل باز هم توی خونه شیرینکاری میکنه؟

اگر بعد از گذشت ماه ها و انجام تمام مراحل باز هم سگتون توی خونه این کارو انجام میده ممکنه که استرس چیزی رو داشته باشه یا مشکل خاصی بوجد اومده باشه پس بهتره که به دامپزشک مراجعه کنید تا اگر سگتون مشکلات عفونی خاصی داشت درمان شود یا اگر از نظر روانی به مشکل برخورده بود با کمک رفتارگر متخصص این مشکل حل بشه.

اگر مطلب ”  آموزش دستشویی سگ” را دوست داشتید حتما نظرات خود را بنویسید.

آموزش سگ

مربی محمد قادرپناه

برای هماهنگی جهت آموزش و تربیت بهترین دوست شما تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا